University of North Dakota Faculty/Staff Newsletter

North Dakota Spirit Faculty Achievement Awards luncheon is set for May 1

The North Dakota Spirit Faculty Achievement Awards luncheon will be held from 11:30 p.m. to 1 p.m. Wednesday, May 1, at the Gorecki Alumni Center, in the Gransberg Community Room.

The North Dakota Spirit Faculty Achievement Awards were established to recognize significant contributions by faculty in teaching, research and service. It is funded by the UND Foundation. At the event, outgoing Provost Paul LeBel will introduce and read the names of the award recipients; incoming Provost Tom DiLorenzo will hand the awardees their certificates.

North Dakota Spirit Faculty Achievement Awards 2013

College of Arts and Sciences:

Ann Reed, Anthropology; Kim Fink, Art & Design; Jefferson Vaughan, Biology; Alena Kubatova, Chemistry; Roni Mayzer, Criminal Justice; Alycia Cummings, Communication Sciences & Disorders; Crystal Alberts, English; Adam Kitzes, English; Michael Niedzielski, Geography; Caroline Campbell, History; Mark Magness, Humanities & Integrated Studies; Gerri Dunnigan, Mathematics; Whitney Berry, Music; Sherrie Fleshman, Languages; Karyn Plumm, Psychology; Francis (Frank) White, Sociology; Clifford Staples, Sociology; Emily Cherry, Theatre Arts.

College of Business and Public Administration:

Daniel Owens, Economics; Terry Hagen, Economics; Donna Altepeter, Accountancy; Kathleen Jones, Management; Timothy O’ Keefe, Information Systems & Business Communication; Jason Jensen, Political Science & Public Administration.

College of Education and Human Development:

Tamba-Kuii Bailey, Counseling Psychology & Community Services; Mary Baker, Teaching & Learning; Deborah Worley, Educational Leadership; Tanis Hastmann, Kinesiology & Public Health Education; Katherine Terras, Teaching & Learning.

College of Nursing:

Dheeshana Jayasundara, Social Work; Jacqueline Devine-Roberts, Nursing.

John D. Odegard School of Aerospace Sciences:

Pablo de Leon, Space Studies; James Higgins, Aviation; Leslie Martin, Aviation; Fred Remer, Atmospheric Sciences; Thomas Stokke, Computer Science.

School of Law:

Michael McGinniss, Julia Ernst.

School of Engineering and Mines:

Prakash Ranganathan, Electrical Engineering; Steve Benson, Petroleum Engineering;  Sima Noghanian, Electrical Engineering; Lowell Stanlake, Mechanical Engineering.

School of Medicine and Health Sciences:

Roger Schauer, Family & Community Medicine; Kathy Sukalski, Biochemistry & Molecular Biology; David Relling, Physical Therapy; Jon Allen, Internal Medicine.

Chester Fritz Distinguished Professor Spirit Award Winner:

Warren Jensen, Aviation.

-- David L. Dodds, media relations/writer and editor, University and Public Affairs, 777.5529, david.dodds@UND.edu.


Tagged as: